Poprava

Nešťastný odsouzenec měl oprávněný pocit, že dnešní den nebude patřit k jeho nejoblíbenějším. Určitě ale bude náležet k posledním na tomto podivném světě, což ho rozesmutnilo. A také nakrklo, protože nadcházející exekuce byla dle jeho mínění nezákonná a ohavně zaváněla justičním omylem. Sprostou vraždou. Bude zabit podle regulí a pravidel, na jejichž tvorbě se ovšem podílet nesměl a pochopitelně s nimi zásadně nesouhlasil. Už déle ale tušil, že k něčemu podobnému se schyluje a dnešní poprava jeho předtuchám dala za pravdu. Přestože se ale projevil jako skvělý vizionář, byla mu v současné nezáviděníhodné situaci jeho jasnozřivost celkem hovno platná.

Zavrtěl se a podlaha propadliště navztekaně zavrzala. Oprátka se bolestivě stáhla kolem krku a jakýsi podivný opeřenec mu pokálel rameno. Nikdo si této nechutné události nepovšiml a jeho napadlo, zda může být k něčemu dobré odejít ze světa posraný taxonomicky obtížně zařaditelným létajícím tvorem. Asi je to fuk, protože v posmrtný život nevěřil. Navíc - pokud by se ukázalo, že se celý život mýlil, v nebi ho zajisté ochotní andělé očistí a v pekle se takovými drobnostmi určitě nikdo nezdržuje.

Podíval se na své katy. Jeden byl vysoký, kostnatý a vyznačoval se kamenným výrazem ve tváři, takže nebylo patrné, na co právě myslí. Hovořil zásadně v jednoduchých větách a moc řečí nenadělal. Ve funkci exekutora byl ale teprve krátkou dobu a ještě neměl dostatečnou praxi a koneckonců ani moc fanoušků. Zjevně mu to nevadilo. Věděl, že jeho čas teprve přijde a dnešní poprava byla prvním odrazovým můstkem k mnohem větší popularitě. Nechutným, ale potřebným. 

Druhý soudce byl obézní, až oči přecházely. Na první pohled dobrosrdečný a dalekosáhle oblíbený tlouštík se tvářil nedočkavě a netrpělivě přešlapoval, což se projevilo vlnobitím tukových zákoutí na rozměrném těle. Dlouhý a Široký, vzpomněl si při pohledu na dva exetury nešťastník pod oprátkou na své mládí. Bystrozraký mu zjevně stál za zády. Ušklíbl se a rozhodl se, že svůj definitivní konec bude brát sportovně. Ne že by na jeho rozhodnutí nějak extra záleželo, ale hodlal odejít důstojně a s úsměvem na rtech. Nezdařilo se. Strach z nicoty byl všeobjímající a odvážný úsměv se během okamžiku změnil v nepěkně vyhlížející škleb.

Závěrečného slova se ujal tlouštík a odsouzence přepadl lehce zvrácený pocit radosti, že už celé to pitomě divadelní drama bude mít za sebou. Přesto se dál šklebil. „Byl jste shledán vinným z nadbytečnosti a odsouzen k trestu smrti. Součástí vysloveného trestu je také trvalé zapomnění a neexistuje, zdůrazňuji, neexistuje návrat zpět. Vaše dny jsou sečteny, o nocích nemluvě. Nikdo vás už nepotřebuje a zabíráte místo potřebnějším. Právo posledního slova před popravou vám bylo odepřeno, protože byste se zbytečně rozkecával, a tolik času nikdo z nás nemá,“ prohlásil nabubřele tlustoprd a znovu spustil tukové vlnobití.

„Váš život ztratil smysl. Život bez smyslu je nesmysl. Smrt je tedy logickým východiskem z vaší dosavadní existence. Nechť vás opatruje Gates,“ přisadil si čahoun, aniž změnil strnulý výraz ve tváři. Načež dal nenápadným pohybem pokyn vykonavateli rozsudku – mistru popravčímu.

Odsouzenému se náhle propadla zem pod nohama a oprátka mu v jediném prchavém okamžiku vyrvala život z těla. Poslední blog na internetu tak zmizel v propadlišti digitálních dějin.

Poprava blogu

Tématickou ilustraci nezištně poskytl Petr Mucha. Děkuji.

Komentáře

[1] DanD

Ilustrace je opravdu hodně povedená :-).
Dle mého názoru to ale není zase tak horké. Facebook opravdu nevnímám jako kvalitní zdroj informací, ale spíš jako službu, díky které získám kontakt na lidi, které jsem spoustu let neviděl. Upřímně řečeno v něm 90% všech "příspěvků" ignoruji.
Twitter naopak vnímám velice pozitivně. Jeho zásadní výhodou a nevýhodou zároveň je omezení na 140 znaků. Nevěřím, že se v této délce dá vyjádřit nějaká komplexnější myšlenka, či názor nebo poukázat na nějaký problém, případně jeho řešení. Naopak ho vnímám jako dobrou podporu právě pro bloggery, jelikož tak můžou na svůj článek jednoduše upozornit skupinu lidí, která je pro ně cílová.
Od dob twitteru rozhodně nepřestávám číst blogy. Naopak jsem díky němu našel spoustu blogů, které jsou pro mne zajímavé.
Jsem jenom vyjímka vybočující z řady ? Těžko říct :-).

Přidáno: 17. 12. 2009 19:22

[1] Moc hezký komentář, děkuji za něj.

Přidáno: 17. 12. 2009 19:24
To ...

To přeci nemůže být pravda :(. Nevím jestli jsi to už četl, ale zkus si přečíst můj aktuální článek (http://tomaserlich.cz/je...era-fuc/) a nějak se k tomu vyjádřit do komentářů.

Mám na tohle všechno kolem trošku jiný názor.

Přidáno: 17. 12. 2009 19:28
Blog je nesmrtelný

Hezký článek, ale myslím, že je to trochu přehnané.

Blog je tu od samého počátku internetu a je to jenom jiná forma sdělování názorů. Výměna názorů je potřebou člověka (aspoň některých) a vychází ze samé jeho podstaty. Nevěřím tomu, že se lidé přestanou vyjadřovat.

Rovněž nevěřím tomu, že blog bude někdy nahrazen sociální sítí. Sociální síť - jak již samotný název napovídá - slouží k jiným účelům a dle mého názoru nikdy nebude schopen nahradit blog (ať už bude mít formu jakoukoli).

Můj blog bych nikdy nenahradil za sociální síť, neboť blog je moje místo na internetu - svým způsobem soukromé. Je to prostě MŮJ prostor, kde platí výhradně má pravidla. Utvořil jsem ho.

Toto nikdy nebude nahrazeno.

Přidáno: 17. 12. 2009 20:24
Mezi blogem a zemí

Já navážu na příspěvek od Dana. Facebook v současné době nemá potenciál nahradit klasické blogy, především proto, že je okupován skupinou, používající jej velmi primitivně a neobjevil jsem trend, který by naznačoval, že se to v blízké době změní. Twitter je výborná služba - v ohrožení života. A první silnou ránu kvalitě obsahu na "českém" Twitteru by mohlo uštědřit případné přeložení do Češtiny.

Když jsem se nedávno odhodlal založit blog, řešil jsem otázku dlouhých postů, které mnoho lidí nebaví číst. Twitter je skvělý ale naopak 140 znaků je k vyjádření názoru málo. I proto jsem svůj blog upravil tak, že délka mých článků je miminální k vyjádření myšlenky. Zjistil jsem, že dvě věty se dají napsat do jedné a jedna věta o 20 slovech se dá napsat do věty o 10 slovech.

Nechci věštit budoucnost ale právě tento kompromis by v budoucnu mohl zachránit blogy před popravou.

Přidáno: 17. 12. 2009 20:46

Miroslav Holec:

Opravdu si toto myslíte?

Osobně se domnívám, že věcné vyjadřování je opravdu praktická věc, ale s poslední větou rozhodně nesouhlasím.

Nikdy nenahradíte dlouhý článek krátkým, pokud není dlouhý proto, že si někdo postavil hrnek čaje na klávesnici. Blogy tu jsou pro delší vyjádření a osobně nehledám "krátké články" a rozhodně se nevyhýbám těm dlouhým. Pokud blog zanikne z toho důvodu, že ho návštěvníci nebudou číst, potom to nebude délkou článku, nýbrž chabým sdělením, které je v něm.

P.s. Nebo snad chcete Newspeak?

Přidáno: 17. 12. 2009 21:02
Jen si zkouším brno...

Blogy které mají co nabídnout, které pouze neopisují zahraniční magazíny a nebo ty co nepíše čtrnáctiletá emařka jak je život špatný, nezaniknou, pokud se jejich autoři neodvrátí právě třeba k pro mě nepochopitelným poznámkám na facebooku nebo pouze ke strohým sdělením na Twitteru. Třeba Aktovka-X se vydala úplně jinou cestou než standardní blogy a přece neopouští tuto platformu.

Přidáno: 17. 12. 2009 22:59
Pěkně...

Pěkné a kresba je také povedená :)

Přidáno: 18. 12. 2009 3:03
[9] Japekar

Pěkný článek, ale souhlas s tím že blog má pořád co dát.
PS: prišel jsem z odkazu na Twittru :D tudíž twitr jako lehké PR nebo upozornění si myslim funguje dobře

Přidáno: 18. 12. 2009 6:35

Naprosto souhlasím s komentářem č. 1.: facebook je spíš chat pro zábavu, přes twitter se dá sledovat hodně odkazů na zajímavé články. A kam ty články vedou? Na blogy. :)

Jen tak pro zábavu: Osoby, které se na facebooku a twitteru pokoušely o IM nebo PR články, jsem si okamžitě smazal, popř. zablokoval.

Přidáno: 18. 12. 2009 13:08
So be it

Pokud soudci jsou Twitter a Facebook, kdo je ten kat?

Přidáno: 18. 12. 2009 13:24
Blog

Sakra a já zrovna nedávno s blogováním začal :)

Přidáno: 19. 12. 2009 0:15
Blogy se změní nebo zaniknou

PHATE:

Myslím, že až na vyjímky, kdy bude délka vyžadována se mýlíte. A v té době dle mého názoru už nebudou v mnoha případech nejcennějším zdrojem informací blogy ale jiné služby. Můj kompletní názor jsem shrnul zde: http://bit.ly/4FsAA4

Přidáno: 20. 12. 2009 10:50

Btw: Nešlo mi přidat komentář na Vaši stránku, tak si dovolím odpovědět zde.

Asi docela záleží na tom, o čem se přesně bavíme. Možná jsem Vás tak docela správně nepochopil.

Osobně jsem neměl na mysli slovo "blog" a jeho definice. Abych řekl pravdu, vlastně mě příliš nezajímá význam tohoto záludného slova. Spíš jsem měl na mysli potřebu vyjádřit se a komunikovat.

Bylo by troufalé tvrdit, že lidé mezi sebou přestanou komunikovat nebo svoji komunikaci budou zkracovat a redukovat.

Osobně si nedovedu představit, že by veškeré zprávy, myšlenky a názory byly zkracovány do 160 znaků. To prostě není možné. Mluvíme vlastně o Newspeaku tak, jak ho známe od Orwella, ale víme, že to nemůže fungovat, byť se tato myšlenka objevila určitě dříve jak v roce 1948, kdy Orwell svůj román psal.

Nemůžete nahradit dlouhý článek o tom, jak se Vám něco přihodilo slovy "dneska mě (zas) nasr*li". První je líčení, druhé je pouhé sdělení bez vypovídací hodnoty. To je to, co se nikdy nebude moci zaměňovat.

Obecný trend zkracování a redukce totiž není žádnou novinkou. Celé minulé století by se dalo nazvat obdobím zkracování a zjednodušování a kam jsme dospěli? Nevykládáme si po dlouhých zimních večerech, ale nikdy zcela nezmizí nutnost komunikovat.

Jsem přesvědčen, že blog - tak jak ho vnímám já jako prostředek ke sdělení prakticky čehokoli - nikdy nezmizí. Může dostat jinou formu, ale nikdy nebude moct být zkrácen na 200, 300, nebo 1000 znaků.

Vaše vize budoucnosti mi nepřijde být příliš realistická. Možná, že se spousta taknapůl-blogerů od blogu odvrátí, ale možná to nebude tak velká ztráta :-)

Přidáno: 20. 12. 2009 11:48
Jo a ještě něco...

Zapomněl jsem na jeden důležitý fakt. Existují lidé (jako třeba já), kteří se nechtějí přidávat do žádného systému, nechtějí být součástí jakéhosi špatně fungujícího soukolí (kterému nešéfujeme). Chci mít svoje místo, kde jsem já pánem.

To je další důležitý aspekt, který nelze opomíjet.

Přidáno: 20. 12. 2009 11:51

Já si taky myslím, že zkracování není cestou kam se budou blogy ubírat. Naopak, můžou se tím odlišit od všech ostatních internetových komunikačních prostředků.

Vezměme si za příklad tento blog. Myslím, že většina článků by se dala shrnout do několika málo vět, ale já Plaváčka čtu rád především proto, jak vypráví a hraje si s češtinou. Z tohoto postu by ve zkrácené verzi zbyl asi jen obrázek. Ano, zajímavý by byl, ale myslím, že většina z nás tu je právě proto, že tomu tak není. TO by nám opravdu stačil jen ten Facebook.

Přidáno: 20. 12. 2009 12:19
[17] JS
Blogy neumírají ...

... pouze si nacházejí své správné místo na slunci. Twitter a Facebook mají zcela jinou roli a dost na scéně chyběly.

Přidáno: 20. 12. 2009 22:19
Clanok

Tento web je uplne super. Je to uzasne a blog je www.slebo.6f.sk

Přidáno: 2. 4. 2011 22:10

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


| Nahoru ↑