Platit jako mourovatý je rčení, které určitě každý z vás už někdy zaslechl. Málokdo ale ví, kde se vlastně vzalo a tak moje malé zamyšlení může leckomu neznalému otevřít oči. Kdysi dávno se nad významem pořekadla zamýšlel dokonce i Karel Poláček, a to byl nějaký spisovatel. Ten ale kvůli své nadměrné fantazii dospěl bohužel k nesprávnému závěru.
Povšiml si vcelku správně, že mourovaté bývají především kočky. Neuniklo mu také, že z hlediska výkonu národního hospodářství, a koneckonců ani z ostatních hledisek, není mezi mourovatými a nemourovatými kočkami podstatného rozdílu. Žerou a množí se naprosto stejně, ať už mají jakoukoliv barvu srsti. Z řečeného ovšem historicky nepřesně vyvodil, že kdysi kdesi existoval jakýsi Karel I. Mourovatý, kterému se nešťastně nevydařilo předem vyhrané válečné tažení a musel vítězi zaplatit ukrutnou válečnou náhradu. Platil tedy doslova jako mourovatý. To se stává.
Ve skutečnosti se ovšem jednalo o lidi skutečně mourovaté. Znalci historie vědí, že v dobách krutých morových epidemií stačilo pouhé podezření k tomu, aby nešťastník byl spolu s mrtvými těly odvezen kamsi na děsuplné místo, odkud už nebylo návratu. V době, kdy neexistovala séra proti různým formám zvířecí chřipky nebo osypkám, angíně či hloupým dětským neštovicím, to bylo hotové neštěstí. I stávalo se často, že lidé podezřelí z morové nákazy si zachraňovali život tím, že se vykupovali.
Platili za to, aby nebyli hozeni na káru taženou tajemnými borci v černých kápích, kteří se podkápově tvářili, že mají tajný recept na všechno, a ochotně obětovali klidně i celý svůj majetek. Jenom proto, aby neskončili kdesi dole mezi mrtvolami, v ústraní, pod drnem a v totálním zapomnění. Aby prostě žili a mohli dál fungovat.
Jenže maskovaní kecali. Věděli totiž prakticky totéž, někdy i méně, než zbytek populace. Jenom prostě v té respekt budící kápi vypadali jako světaznalí černokněžníci, kteří mohou a znají naprosto vše, co je obyčejným smrtelníkům odepřeno. Dnes se tomu říká klamat tělem.
Z většiny poctivých platících se tak stali sice živí, ale naprostí žebráci.