První vysoká webdesignerská škola

Psal se rok 2021 a internet už dávno pronikl i do míst, kde ho na sklonku prvního desetiletí jednadvacátého století neočekávali ani ti největší fantasté. Hitem předvánoční sezóny se kupříkladu stal trikot nazývaný jeho hrdými nositeli familierně „Chamča“. Vyznačoval se především absolutní absencí textilních vláken a vybaven pokročilou LCD zobrazovací technologií a wi-fi zařízením dokázal měnit svůj vzhled s ohledem na místo, kde se člověk právě nacházel. Vlezete do divadla a hups – máte na sobě elegantní frak, zavítáte na proslavenou Stodolní ulici a ejhle – vypadáte jako vymakaný kulturista. Boží.

Také technicky dokonalé brýle vybavené zevnitř holografickým displejem, které si v pravidelných intervalech stahovaly z internetu obrázky světa, jak ho chtěl uživatel vidět a ne jaký skutečně je, definitivně učinily lidstvo šťastným. Na druhou stranu ovšem brýle způsobily velkou populační explozi a zavinily i nečekaný krach několika významných výrobců alkoholu. Pokud totiž muž pro zaplnění jinak osamělé a bezesné noci potřeboval dámskou společnost, nebylo už nutné zmrskat se jak prase, ale postačilo stáhnout si do brýlí za dvě eura třeba obraz Pamely Anderson a nezapomenutelný erotický zážitek byl na světě. Výrobce ovšem alibisticky doporučoval za ranního kuropění nasadit brýle „Čučky“ ještě před definitivním probuzením a prvním pohledem na spolunocležnici. Fungovalo to samozřejmě i pro ženské pohlaví a  dostupné statistiky dokazovaly, že nejstahovanějším obrázkem vůbec byl posmrtně provedený snímek sexy mozku bývalého prezidenta Jiřího Paroubka.

I spousta různých variant digitálního oblečení se povalovala na internetu a byla k mání za hubičku a někdy i grátis. Textilní továrny sice záhy zkrachovaly, ale vzniklý přebytek pracovních sil absorboval bouřlivě se rozvíjející obor zvaný webdesign. Český statistický úřad uváděl, že tvorbě webových stránek a internetových aplikací se tak či onak věnuje zhruba polovina práceschopné i práceneschopné populace, přičemž těch druhých bylo několikanásobně více. Zemědělci se následně přeorientovali na mnohem výnosnější pěstování máku a čerstvě legalizované marihuany, takže národní hospodářství neutrpělo díky vyšší DPH vážnější újmu. Přesto ale existoval vážný problém.

Brzdou pokroku a rychlejšího rozvoje webu bylo zakrnělé a zkostnatělé střední a vysoké školství, které zjevně nedokázalo držet krok s rozvojem moderních technologií a chrlilo do světa další a další zbytečné profese – filology, filozofy, právníky a ekonomy. Konkrétně ekonomie byla po několika bouřlivých finančních a hospodářských krizích postavena na roveň astrologii a také současně s ní vyučována, protože se ukázalo, že všechny doposud uznávané základní poučky si respektovaní autoři ekonomických teorií vycucali z prstu a správné odpovědi na tíživé hospodářské otázky ve skutečnosti leží ve hvězdách.

Kvalitní webdesignerská škola ale neexistovala, především proto, že se na odpovědných židlích ministerstva školství drželi staří vyžilí páprdové, jejichž vztah k internetu se nedal nazvat jinak než jako ustrnule konzervativní. Honosný titul WebDr., jehož hrdým vlastníkem je nyní každý druhý nezletilý občan, byl ještě na sklonku roku 2014 holou fikcí, ale všechno se mělo rázem změnit, když se do nepříliš příznivé situace vložil dravý soukromý sektor. Konkrétně majitel prosperující ostravské webdesignerské firmy, jehož jméno musí zůstat utajeno, protože se jedná o jedince veskrze skromného, tichého až ušlápnutého, nyní rektora první vysoké webdesignerské školy.

Nenápadný vznik nápadu na založení soukromé webdesignerské školy nevznikl tedy, jak by se dalo čekat, v téměř třímilionové metropoli, ale ve městě na východní výspě českého státu. To doposud trpělivě čekalo na dokončení dálničního tahu, který by ho spojil s civilizovaným světem. Zlatá pamětní plaketa umístěná v dnes vyhlášeném, ale tehdy zapadlém baru na Stodolní ulici, který nesl (a dodnes nese) poněkud dvojsmyslný název „Pták v hrsti“, dokazuje, že se jednalo o myšlenku geniální, potřebnou a pro další rozvoj internetu veskrze podnětnou. Po několika víkendových sezeních ve jmenovaném baru se postupně zrodil i základ učebních osnov, které reflektovaly současný stav webových technologií. Zlé jazyky sice tvrdily, že některé učební obory se vymykají realitě, ale ty duchovní otec převratné myšlenky rázem uťal s poukazem na fakt, že když začínal s webdesignem, také mu nikdo nevěřil a kde je teď, ha?

Pojďme si nyní společně projít několik základních učebních oborů i s načrtnutím osnov, jichž se pod trestem doživotního vyobcování z webdesignerské komunity musí přednášející držet.

1. Základní principy tvorby webových stránek

Tabulka není zlo. Základy kaskádových stylů a proč je lepší je využívat minimálně (zdůraznit opět, že tabulka je ve své mřížkové jednoduchosti fajn a font je ze své podstaty sexy element, který umí víc, než se zdá. Pro neplavce zmínit rizika plovoucích elementů a jak se jim vyhnout). Principy zpracování grafických návrhů (nezmiňovat nepřehledný a předražený Photoshop, preferovat naopak geniálně jednoduché ovládání Malování ve Windows – Microsoft je naším významným sponzorem). Obloučky jsou k ničemu, svět má být hranatý (kupte ci Čučky). Typografické minimum (vyzdvihnout veselé a sympatické fonty typu Comic Sans a podobně, nebát se nových tvarů a hravé rozmanitosti. Nezapomenout podpořit aktuální protestní petici s názvem „Nechte pixel pixelem“ mířící k výrobcům prohlížečů, kteří jej bez ohledu na přání webdesignerů zvětšují, nechat ji žáky podepsat pod hrozbou nezískání zápočtu). Jezdící texty jako významný estetický doplněk (svět je v pohybu, proč ne webová stránka). Vyzdvihnout omezující možnosti layoutu postaveného na mřížce a nabídnout alternativu v podobě využití celé plochy dostupného zobrazovacího zařízení systémem „Tam či onde, ono to donde“. Redakční systémy a jejich snadná tvorba či krádež. Dále doporučit denní povinnou četbu – portál věnovaný webovým technologiím, který spravuje rektor školy.

2. Katalogy webových stránek

Proč je zoufalý nedostatek katalogů webových stránek. Základy tvorby katalogu s důrazem na použití již hotového řešení. Jaký použít webhosting (doporučit webhostingovou firmu rektora školy). Možnosti propagace katalogů a jejich rychlé monetizace. Legální a pololegální způsoby likvidace odpůrců katalogů. Jak donutit majitele webových stránek k bezplatné registraci (zmínit i způsoby na hraně zákona, ale nedoporučovat). Přehled nejvýznamnějších katalogů (pro seznámení se všemi vyhradit alespoň jeden semestr – průběžně doplňovat databázi, jako příklad nejlepší práce uvést katalog rektora školy).

3. Základy SEO

Černé SEO – dobré SEO (bílé SEO je mýtus). Principy budování zpětných odkazů bez ohledu na přání majitelů dotčených webových stránek. Jak přijít o ranky. Jak nepřijít o ranky. Google a jeho neschopní inženýři. Seznam a jeho neschopní programátoři. Možnosti nenápadného spamování diskusních fór. Systémy pro automatické výměny odkazů a jejich výhody (nevýhody nezmiňovat, doporučit výměnný odkazový systém rektora školy). Pro uvolnění uvést dvě přednášky rektora školy s názvy „Jak se střílí sovy“ a „H1 je pouze bezvýznamné políčko na šachovnici“.

Učebních oborů bylo zavedeno celkem jedenáct (o některých dalších se zmíníme příště). Závěrečná zkouška sestávala z prověření teoretických znalostí a jednoho praktického testu. Ten spočíval v co nejrychlejší výrobě webové prezentace (na kompletní tvorbu mají studenti dvě hodiny) a jejím okamžitém prodeji na Webtrhu formou aukce za co nejvyšší částku.

Založením vysoké webdesignerské školy se webdesign proměnil. Už nebyl semeništěm neumětelů a matlalů, ale přehlednou sbírkou uznávaných profesionálů nesoucích titul WebDr.

Češi tak opět dokázali udivenému světu, jako už mnohokrát předtím, že jsou vždy o krok napřed.

Komentáře

[1] Pacek

Další masterpiece...

Přidáno: 7. 3. 2009 10:56

Ehm, vtipné, ale ... http://www.fel.cvut.cz/c...904.html ... a zastaralé techniky se tam určitě neučí. ;)

Přidáno: 7. 3. 2009 13:02
[3] smad
nádhera

s tými ekonomami som to tusil!

Přidáno: 9. 3. 2009 9:38
Smůla

Dle Plaváčkovy předpovědi zjevně mám nakročeno být v budoucnu pro lidstvo velmi neužitečnou existencí :-) (v současnosti ekonomka, pak možná filoložka :-)

Přidáno: 9. 3. 2009 13:51

Plaváček moudří. Jeho články se mi začínají líbit. :-)

Přidáno: 10. 3. 2009 14:43
seo

Tak seo ma dostalo, ako vzdy kazdy kurz na seo je bezvyznamny, a to treba prax. Ale necakal som ze nejaka skola bude mat skusku z webdesignu taku, ze budu predavat designy na webtrhu :D Len mi pride ten cas 2 hodiny ako blbost.

Přidáno: 10. 3. 2009 22:31
to máš tak...

[6] - niektoré dielka vyzerajú ako by ich niekto vyrobil za 10 minút, a čaká za ne veľké peniaze. Myslím že to je narážka na to.

Přidáno: 13. 3. 2009 17:29

místo fotky prezidenta bude v učebnách pověšeno protáhlé ovoce žluté barvy?

Přidáno: 7. 3. 2013 17:03

Nový komentář

Kolik stříbrných stříkaček stříkalo přes třistatřicettři stříbrných střech? Vyplňte číslo.

 

Při komentování se snažte zachovat alespoň určitou minimální míru slušnosti a pište pokud možno s diakritikou. Komentáře naprosto mimo mísu, popřípadě komentáře urážlivé, protizákonné a podobně neprojdou sítem moderátora.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy. Odkazy na weby nabízející půjčky budou nemilosrdně odstraněny. Autor nemá lichváře v lásce.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].


| Nahoru ↑